Rotatornu manžetnu sačinjavaju 4 mišića: m.subscapularis, m.supraspinatus, m.infraspinatus i m.teres minor. Sva četiri mišića polaze sa lopatica i pripajaju se na gornjem okrajku nadlaktice (humerus). Glavna funkcija rotatorne manžetne je stabilizacija glave humerusa. Oštećenje jednog od navedenih mišića umanjuje funkciju ramena i cele ruke.
Najčešća povreda je povreda tetive m.supraspinatus-a ali isto tako bilo koji od ova 4 mišića može biti zahvaćen povredom .
Uzrok nastanka povrede može biti trauma , preopterećenje ili degenerativna ruptura.
Kod većih traumatskih ruptura je najčešće potrebna hiruška intervencija dok se kod manjih ruptura i degenerativnih promena prvo pokuša sa fizikalnom terapijom i kineziterapijom.
Najčešći simtomi povrede su:
– noćni bol kada se spava na strani povrede
-slabost mišića ramena
– bol pri podizanju ruke
Bez adekvatnog tretmana i rehabilitacije ovih povreda dolazi do trajne slabosti,ograničene funkcije ramena i degeneracije samog zgloba.
U prevenciji nastanka ove povrede potrebno je svakodnevno jačanje mišića ramenog pojasa, dok u rehabilitaciji se koristi elektoterapija,terapija ultrazvukom,laseroterapija i neizostavne vežbe za jačanje ovih mišića.
Takođe jako dobro se pokazala i manuelna terapija u vidu mobilizacije tetive kao i lepljenje elastičnih traka- kinesiotaping.
Leave a reply